Amikor elkezdi átalakítani a fürdőszobáját, komoly kihívás elé néz. A hely meglehetősen szűkre szabott a lakás többi helyiségéhez képest. Az alapvető fürdőszobai tartozékok, mint pl. mosdó, zuhany, mosógép stb. mellett lehet, a WC is a fürdőszobában van. Feltételezhetjük, hogy nagy, összefüggő területek nem nagyon akadnak a falon, és még a fürdőszobai kellékeket is kerülgetni kell.
A fürdőszoba meglehetősen nedves helyiség. Zuhanyzás, fürdés vagy mosás közben a levegő páratartalma annyira megnőhet, hogy a felújításhoz tervezett, normál gipszkarton lapok ezt már nem tolerálják. Ezért a nedves helyiségek felújításához, például egy fürdőszobához, impregnált gipszkartont kell felszerelni, amely képes jól elviselni a nedvességet.
Ha még nem épített gipszkartont otthonában, akkor nem javasoljuk ezt elkezdeni a fürdőszoba átalakításával. Míg a megfelelő vízálló gipszkarton lapok kiválasztásával meg is küzdött nagyjából a párás levegővel, az első gipszkarton szerelés során azonban meggyűlhet a baja a fürdőszoba egyes részeinek elrejtésével, dobozolásával vagy éppen kiemelésével. Ha nincs gyakorlati tapasztalata, és nem talált ötletes megoldásokat a munkában, akkor kevés az esély, hogy első gipszkarton munkája remekmű lesz.
Érdemes egy tapasztalt szakemberre bízni a fürdőszoba felújítását, vagy legalább megkérdezni egy barátját, aki életében dolgozott már gipszkartonnal.
Nem csak az a feladat, hogy olyan burkolatot építsünk a fürdőszobában, amelyik illeszkedik a fürdőszoba jelenlegi arculatához, de amennyire csak lehetséges, lefedi a kábeleket, elrejtendő részeket.
A gipszkarton burkolat tartószerkezete általában fából is készülhet, de a fürdőszobában érdemes horganyzott acélprofilokkal dolgozni, amelyek tartósabb és stabilabb szerkezetet adnak. Az acélprofilok vágása nem bonyolult. Fürdőszobai falon nincs szükség 6–8 cm vastag párnafákra. Elegendő néhány milliméter vastag acélprofilokat rögzíteni. Ezzel néhány centiméternyi helyet is meg lehet takarítani, ami nem hátrány, ha amúgy is kevés a hely.
Mivel nem külön válaszfalat hoz létre a fürdőszoba egy részének elkülönítéséhez, hanem úgynevezett előtétfalat, ezért célszerű az UW és CW profilok helyett UD és CD profilokat használni. Fent - nem kell a mennyezetig takarni, sőt felesleges - és az UD profilokat vízszintesen helyezzük el a kád szélén, és a CD profilok függőlegesen tartják közöttük a falat. Célszerű a függesztő rudakat a megfelelő helyre rögzíteni tiplikkel.
A gipszkartonból készült előtétfal jó tulajdonsága, hogy a vízmelegítőhöz csatlakozó gázvezeték is előnyösen lefedhető vele.
A fürdőszoba felújítása során a készülékek tökéletes használatát lehetővé tevő tartószerkezet stabil kialakítása és kialakítása szintén lelkiismeretes munkát és a gipszkartonos szakember megfelelő figyelmét igényli. Egy kezdő gipszkartonozó elég türelemmel és információval helyettesítheti ezeket a készségeket. Ha van türelme alkotni, szép megoldásokkal gipszkartonozhatja a fürdőjét.
Az impregnált gipszkarton fektetése még aprólékosabb feladat a berendezés körüli kivágások miatt. Mivel a gipszkarton előtétfal előnyösen le fogja takarni a gázkazánhoz csatlakoztatott csövet, magát a gázkazánt viszont már nem. Ezért a kazán helyzetét pontosan ki kell vágni a lemezből, majd fel kell szerelni a profilokra.
Nyilvánvaló, hogy a kazán mellett néhány milliméteres résnek kell maradnia. Erre azért is szükség van, mert a hiba diagnosztizálásának és kijavításának első lépése a fedél eltávolítása, bármi is történjen a kazánnal. Nem lenne jó, ha beragadna a gipszkarton burkolatába.
Az ablak melletti burkolat, a fürdőkád fölötti csaptelep körüli burkolat szintén kellő türelmet és figyelmet igényel. Ha hasonló burkolatot és válaszfalat nemcsak a fürdőkád fölé, hanem például a mosogató mögé is beépít, akkor a fürdőszoba szekrénye körüli burkolat az egyik megoldandó feladat.
Előfordulhatnak azonban további fürdőszobai csapok, amelyek karbantartást igényelnek, hogy a gipszkarton felszerelése után zavartalanul működjenek. Ezért érdemes alaposan átgondolni, hogy mit tervez a fürdőszobában előre. Általánosságban véve a gipszkartonburkolat jó, ha sok helyen leszerelhető, vagy legalább bontható maradandó rombolás nélkül.
Lényeges szempont a fürdőben, hogy az impregnált gipszkartonnak nemcsak nedvességállónak kell lennie, hanem el kell bírnia a fürdőszobai csempék súlyát is.
Ha gipszkartont is szeretne csempézni, vegye figyelembe a következőket:
Ha csempéket kell a falhoz rögzíteni, akkor két réteg gipszkarton szükséges! A külső fedőréteg impregnált RBI vagy RFI típusú legyen.
Fürdőben vsak impregnált gipszkarton alkalmazására lehet gondolni, amelynek a hagyományos típusokhoz képest lényegesen alacsonyabb a vízfelvevő képessége.
Ha szanitereket és bútorokat szeretne falra szerelni, akkor csak támasztó állványokkal tegye ezt.
A gipszkarton mozgása miatt fokozott teherbírású és flexibilis ragasztót és fugát kell választani.
Ha lehetséges, dolgozzon víztaszító és penészmentes anyagokkal.
Használjon jól tapadó alapozót, és győződjön meg arról, hogy a gipszkarton nem nedvesedik be, amikor felhordja.
Ha a fürdőszoba kihasználtsága magas, mert mindenki szeret sokáig fürödni, kombináljon olyan impregnált gipszkartonnal, amelyet biztonságosan lehet használni, ha a páratartalom akár 80%-ra emelkedik.
Az impregnált gipszkarton tartóssága a gyakori szellőztetéstől függ. Záporok és hosszú fürdőzések után szellőztessen.
A gipszkartont védeni kell a csapvíztől (zuhany) és a megálló nedvességtől. Ehhez javasoljuk felkent szigetelés alkalmazását.
A falon lévő mosogatókat és bidéket a megnövekedett terhelés miatt csak speciális konzolokkal lehet a falra szerelni.
A gipszkarton felület impregnált, nem vízálló! A nedves helyiségekben ezért elengedhetetlen a fólia és hajlaterősítő szalag használata.
Úgy érzi, segítettünk Önnek abban, hogy hogyan kell felrakni az impregnált gipszkartont a fürdőszoba felújításakor?
Örömmel segítünk a +36 70 282 8829 telefonszámon.